6SEPC1500M+T
6SEPC1500M+T
Enlarge
For Reference Only
Part Number 6SEPC1500M+T
LIXINC Part # 6SEPC1500M+T
Manufacturer Panasonic
Category
Description CAP ALUM POLY 1500UF 20% 6.3V TH
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models 6SEPC1500M+T PCB Footprint and Symbol
6SEPC1500M+T Specifications
Part Number:6SEPC1500M+T
Brand:Texas Instruments
Applications :General Purpose
Capacitance :1500 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :10mOhm
Features :-
Impedance :-
Lifetime @ Temp. :5000 Hrs @ 105°C
Mounting Type :Through Hole
Operating Temperature :-55°C ~ 105°C
Package / Case :Radial, Can
Product Status :Active
Ratings :-
Ripple Current @ High Frequency :5.56 A @ 100 kHz
Ripple Current @ Low Frequency :278 mA @ 120 Hz
Surface Mount Land Size :-
Tolerance :±20%
Type :Polymer
Voltage - Rated :6.3 V