50SVPT39M
50SVPT39M
Enlarge
For Reference Only
Part Number 50SVPT39M
LIXINC Part # 50SVPT39M
Manufacturer Panasonic
Category
Description CAP ALUM POLY 39UF 20% 50V SMD
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models 50SVPT39M PCB Footprint and Symbol
50SVPT39M Specifications
Part Number:50SVPT39M
Brand:Texas Instruments
Applications :General Purpose
Capacitance :39 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :25mOhm
Lead Spacing :-
Lifetime @ Temp. :20000 Hrs @ 105°C
Mounting Type :Surface Mount
Operating Temperature :-55°C ~ 105°C
Ratings :-
Ripple Current @ High Frequency :3.8 A @ 100 kHz
Ripple Current @ Low Frequency :190 mA @ 120 Hz
Tolerance :±20%
Type :Polymer
Voltage - Rated :50 V