50SVPF10M
50SVPF10M
Enlarge
For Reference Only
Part Number 50SVPF10M
LIXINC Part # 50SVPF10M
Manufacturer Panasonic
Category
Description CAP ALUM POLY 10UF 20% 50V SMD
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models 50SVPF10M PCB Footprint and Symbol
50SVPF10M Specifications
Part Number:50SVPF10M
Brand:Texas Instruments
Applications :General Purpose
Capacitance :10 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :40mOhm
Features :-
Impedance :-
Lead Spacing :-
Lifetime @ Temp. :5000 Hrs @ 105°C
Mounting Type :Surface Mount
Operating Temperature :-55°C ~ 105°C
Package / Case :Radial, Can - SMD
Product Status :Active
Ratings :-
Ripple Current @ High Frequency :2.5 A @ 100 kHz
Ripple Current @ Low Frequency :125 mA @ 120 Hz
Tolerance :±20%
Type :Polymer
Voltage - Rated :50 V