4SVPT1500M
4SVPT1500M
Enlarge
For Reference Only
Part Number 4SVPT1500M
LIXINC Part # 4SVPT1500M
Manufacturer Panasonic
Category
Description CAP ALUM POLY 1500UF 20% 4V SMD
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models 4SVPT1500M PCB Footprint and Symbol
4SVPT1500M Specifications
Part Number:4SVPT1500M
Brand:Texas Instruments
Applications :General Purpose
Capacitance :1500 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :12mOhm
Features :-
Impedance :-
Lead Spacing :-
Lifetime @ Temp. :20000 Hrs @ 105°C
Mounting Type :Surface Mount
Operating Temperature :-55°C ~ 105°C
Package / Case :Radial, Can - SMD
Product Status :Active
Ratings :-
Ripple Current @ High Frequency :4.7 A @ 100 kHz
Ripple Current @ Low Frequency :235 mA @ 120 Hz
Tolerance :±20%
Type :Polymer
Voltage - Rated :4 V