20SVPT390M
20SVPT390M
Enlarge
For Reference Only
Part Number 20SVPT390M
LIXINC Part # 20SVPT390M
Manufacturer Panasonic
Category
Description CAP ALUM POLY 390UF 20% 20V SMD
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models 20SVPT390M PCB Footprint and Symbol
20SVPT390M Specifications
Part Number:20SVPT390M
Brand:Texas Instruments
Applications :General Purpose
Capacitance :390 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :14mOhm
Lead Spacing :-
Lifetime @ Temp. :20000 Hrs @ 105°C
Mounting Type :Surface Mount
Operating Temperature :-55°C ~ 105°C
Ratings :-
Ripple Current @ High Frequency :4.95 A @ 100 kHz
Ripple Current @ Low Frequency :247.5 mA @ 120 Hz
Tolerance :±20%
Type :Polymer
Voltage - Rated :20 V