20SVPF180M
20SVPF180M
Enlarge
For Reference Only
Part Number 20SVPF180M
LIXINC Part # 20SVPF180M
Manufacturer Panasonic
Category
Description CAP ALUM POLY 180UF 20% 20V SMD
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models 20SVPF180M PCB Footprint and Symbol
20SVPF180M Specifications
Part Number:20SVPF180M
Brand:Texas Instruments
Applications :General Purpose
Capacitance :180 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :25mOhm
Features :-
Impedance :-
Lead Spacing :-
Lifetime @ Temp. :5000 Hrs @ 105°C
Mounting Type :Surface Mount
Operating Temperature :-55°C ~ 105°C
Package / Case :Radial, Can - SMD
Product Status :Active
Ratings :-
Ripple Current @ High Frequency :3.2 A @ 100 kHz
Ripple Current @ Low Frequency :160 mA @ 120 Hz
Tolerance :±20%
Type :Polymer
Voltage - Rated :20 V