16SVPT560M
16SVPT560M
Enlarge
For Reference Only
Part Number 16SVPT560M
LIXINC Part # 16SVPT560M
Manufacturer Panasonic
Category
Description CAP ALUM POLY 560UF 20% 16V SMD
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models 16SVPT560M PCB Footprint and Symbol
16SVPT560M Specifications
Part Number:16SVPT560M
Brand:Texas Instruments
Applications :General Purpose
Capacitance :560 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :14mOhm
Features :-
Impedance :-
Lead Spacing :-
Lifetime @ Temp. :20000 Hrs @ 105°C
Mounting Type :Surface Mount
Operating Temperature :-55°C ~ 105°C
Package / Case :Radial, Can - SMD
Product Status :Active
Ratings :-
Ripple Current @ High Frequency :4.95 A @ 100 kHz
Ripple Current @ Low Frequency :247.5 mA @ 120 Hz
Tolerance :±20%
Type :Polymer
Voltage - Rated :16 V