1-487545-0
Enlarge
For Reference Only
| Part Number | 1-487545-0 |
| LIXINC Part # | 1-487545-0 |
| Manufacturer | TE Connectivity AMP Connectors |
| Category | |
| Description | CONN FFC RCPT HSG 13POS 1.27MM |
| Lifecycle | Active |
| RoHS | No RoHS Information |
| EDA/CAD Models | 1-487545-0 PCB Footprint and Symbol |
| Warehouses | USA, Europe, China, Hong Kong SAR |
| Estimated Delivery | Oct 23 - Oct 27 2024(Choose Expedited Shipping) |
| Warranty | Up to 1 year [Limited-Warranty]* |
| Payment |
|
| Shipping | ![]() |
1-487545-0 Specifications
| Part Number: | 1-487545-0 |
| Brand: | Texas Instruments |
| Connector Type : | Housing for Female Contacts |
| Features : | - |
| FFC, FCB Thickness : | 0.05-0.08mm |
| Flat Flex Type : | FFC |
| Housing Material : | Polyester |
| Locking Feature : | Latch Lock |
| Material Flammability Rating : | UL94 V-0 |
| Number of Positions : | 13 |
| Number of Rows : | 1 |
| Operating Temperature : | -55°C ~ 105°C |
| Product Status : | Active |
| Voltage Rating : | 100 V |
The Products You May Be Interested In
|
|
487378-1 | 1103 More on Order |
|
|
|
487378-9 | 1056 More on Order |
|
|
|
487378-3 | 1469 More on Order |
|
|
|
487526-5 | 3679 More on Order |
|
|
|
487378-5 | 4486 More on Order |
|
|
|
1-487526-5 | 1895 More on Order |
|
|
|
1-487526-3 | 4517 More on Order |
|
|
|
1-487378-3 | 2899 More on Order |
|
|
|
487526-3 | 4943 More on Order |
|
|
|
487545-5 | 2020 More on Order |
|
|
|
487545-3 | 3769 More on Order |
|
|
|
487545-2 | 3287 More on Order |
|
|
|
487545-9 | 4629 More on Order |
|
|
|
1-487545-2 | 3781 More on Order |
|
|
|
1-88859-0 | 4519 More on Order |
Quick Inquiry
| In Stock | 1067 - More on Order |
|---|---|
| Quote Limit | No Limit |
| Lead-Time | To be Confirmed |
| Minimum | 1 |
Warm Tips: Please fill out the form below. We will contact you as soon as possible.
Pricing (USD)
| Qty. | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | $1.3557 | $1.3557 |
XingHuan will offer the most competitive prices for you, please refer to the quotations.
Contact Us
Please feel free to contact us for details.
Our Certificates
ISO9001:2015 & ISO14001:2015

